Iestatījumi

Miega laboratorija

No 2001. gada institūtā darbojas miega laboratorija. Tās specializācija ir visdažādākie elpošanas traucējumi miegā, to skaitā krākšana, obstruktīva miega apnoja jeb elpas aizture miegā.

Elpošanas traucējumi miegā:
krākšana
obstruktīva miega apnoja (pauzes elpošanā, pēc kurām elpošana atjaunojas ar iekrākšanos)
augšējo elpošanas ceļu rezistences sindroms, kas klīniski izpaužas tāpat kā obstruktīva miega apnoja
Miega traucējumi:
Bezmiegs
Dienas miegainība (kad miegs nesniedz atpūtu un cilvēks regulāri nosnaužas dienas laikā)
Nemierīgo kāju sindroms (kāju spontānas kustības un muskuļu krampji tajās neļauj aizmigt; vājums kājās stipru emociju laikā; grūtības ilgi stāvēt vai staigāt)
Narkolepsija

Pēc diagnostikas, kad diagnoze ir apstiprināta, atkarībā no slimības pakāpes, klienta vecuma un anatomiskajām īpatnībām, tiek izvēlēta piemērota ārstēšanas metode vai to kombinācijas. Šobrīd pasaulē zināmas un plaši tiek lietotas četras galvenās ārstēšanas metodes:

Miega higiēna

– ieradumu un miega režīma mainīšana, svara mazināšana, pasākumi deguna elpošanas uzlabošanai un pozīcijas terapija.

Šie pasākumi galvenokārt ir domāti klientiem, kuriem ir tikai krākšana , kas neietekmē viņu veselību vai reizēm – miega apnojas klientiem vieglu formu gadījumos.

Mutes aparatūras

– tās ir individuāli gatavotas aparatūras, kas pielāgotas konkrētā klienta zobu formai, un to uzdevums ir nedaudz izvirzīt un fiksēt apakšžokli uz priekšu, tādējādi miega laikā paplašinot elpošanas ceļus mēles saknes līmenī. Šīs ierīces īpaši piemērotas pacientiem ar mazu (atpakaļ novietotu) žokli, kam ir tikai krākšana un / vai viegla miega apnojas forma.

Ķirurģija

– visbiežāk tiek lietota klientiem, kam ir tikai krākšana , vai vieglas vai vidējas formas miega apnoja ar nosacījumu , ka šie klienti der ķirurģiskai ārstēšanai (operācijai atbilstošs veselības stāvoklis, vecums, ķirurģiskām iejaukšanām nav kontrindikācijas).

Ķirurģiski var koriģēt gan mīkstus audus, gan sejas skeletu.

Biežāk veiktās operācijas būtu: mandeļu izņemšana, mīksto aukslēju samazināšana, deguna elpošanu koriģējošas operācijas (piem., pēc traumām), mēles samazināšana, augšžokļa un apakšžokļa pārbīdīšana uz priekšu.

Elpošanas terapija

– tā ir domāta galvenokārt klientiem ar miega apnojas un UARS vidējām un smagām formām. Te tiek lietoti speciāli elpošanas terapijas aparāti (PAP terapijas – positive airway pressure), kuri ar sejas vai deguna maskas un neliela gaisa spiediena palīdzību palīdz naktī uzturēt elpošanas ceļus atvērtus, tādā veidā novēršot pilnībā vai gandrīz pilnībā elpošanas apstāšanas epizodes un krasi uzlabo klienta pašsajūtu un dzīves kvalitāti.

Kas notiek, ja OMA netiek ārstēta?

  • Paaugstinās risks slimot ar sirds asinsvadu slimībām: paaugstināts asinsspiediens, miokarda infarkts, asinsizplūdums smadzenēs, sirds aritmijas, trombembolijas;
  • Rodas vielu maiņas traucējumi (metabolais sindroms);
  • Miegainības dēļ ievērojami cieš dzīves kvalitāte;
  • OMA slimnieki 7 reizes biežāk iet bojā satiksmes negadījumos, kuru cēlonis ir miegainība.

Lai pieteiktos uz konsultāciju zvaniet uz reģistratūru :+371 67455586 (Ķirurģijas klīnikas reģistratūra)

Miega laboratorija
Konsultācija miega traucējumu gadījumā
50 €
Atkārtota konsultācija miega traucējumu gadījumā
25 €
Polisomnogrāfija/poligrāfija ar datorizētu analīzi
190 €
Ambulators miega izmeklējums
135 €
APAP terapijas pielāgošana
85 €
CPAP terapijas apmācība
25 €